Про Асоціацію

Керівництво

Структура

Органи управління

Комітети, Комісії, Ради та районні осередки 

 

 

                                  

Інформаційно-історична довідка ГС АФК

 

     У першому офіційному футбольному виданні Російської імперії “Ежегоднике Всероссійскаго Футбольнаго Союза за 1912 год”, надрукованому в Москві, у розділі “Кіевъ. Кіевская Футбольная Лига” вказано:

     “Съ некоторой достоверностью, лишь 1900 годъ может быть приведенъ как годъ рождения футбольных матчей. Вероятно тогда же были сколочены первыя футбольныя ворота на Сырце, где, на открытом месте, без ограды и намеков на скамьи, играют еще и теперь и, вероятно, будут еще долго играть…”.

 

 

      Однак вказаний майданчик був збудований і “освоєний” для футбольних баталій чехами – працівниками великого за тих часів київського заводу Гретера та Криванека (нині відомий як завод “Більшовик”). Саме чехи створили у 1904 році одну з перших спортивних організацій міста – гімнастичне товариство “Югъ”, яке вже 1908 року було перейменоване у “Сокіл”. Саме у ці роки вперше і почали створюватися футбольні команди при київських гімназіях, а у 1907 році була створена команда та впорядкований футбольний майданчик при Київському політехнічному інституті. Вперше у 1909 році офіційно було створено “Спортивно-Гімнастичний гурток при Політехнічному Інституті”, до складу якого входила й футбольна команда, яка вже наступного року у товариських матчах з командою чехів з “Сокола” навіть двічі вигравала.

 

      Але тільки у  1911 році у Києві почали говорити про проведення змагань між, поки що, невеликою кількістю команд міста, які окрім політехніків і чеського “Сокола”, були ще при польському та німецькому спортивних товариствах і при окремих гімназіях та училищах. Саме наприкінці вересня цього року, одним з керівників “Німецького Гімнастичного Товариства” А.П.Вешке, були досягнуті домовленості з представниками цих організацій, впершу чергу, політехніками і 24 вересня (5 жовтня) скликані установчі збори, на яких 26 вересня (7 жовтня) була створена Київська футбольна ліга та був визначений її статус – вищий орган міського футболу, правонаступницею якої вже в наші часи є Федерація футболу м. Києва. Було обрано комітет Київської футбольної ліги, головою якого призначили викладача Київського політехнічного інституту М.О.Тананаєва, а секретарем А.П.Вешке.

 

 

      Тобто, Київська футбольна ліга, пращур сучасної Громадської спілки «Федерація футболу м. Києва», була заснована 7 жовтня 1911 року (за новим стилем).  

Перше, з чого почала свою роботу Ліга, було започаткування проведення першого чемпіонату Києва 1911 року. Перший матч цього чемпіонату було проведено 1 жовтня (14 жовтня) на майданчику Київського політехнічного Інституту між командами Імператорської Олександрівської гімназії  та 4-ої київської гімназії. Це був перший офіційно організований матч у Києві. До нього ніякої іншої конкретної інформації, про якісь раніше проведені товариські неофіційні матчі, в засобах масової інформації не повідомлялося. У переглянутих архівних документах також нічого знайдено не було.

 

      За ініціативи А.П.Вешке для команди переможця Чемпіонату Києва відомим київським ювеліром Федосовим із фамільного срібла німецької сім’ї Вешке було виготовлено перехідний приз – Кубок. У футбольному середовищі Чемпіонат Києва іменувався не інакше, як «Кубок Вешке». У той час Лігою було встановлено правило про те, що команда, яка завоює Кубок три роки поспіль, залишає його у себе на вічне володіння.

 

      У чемпіонаті 1911 року у першому класі (вища ліга) взяли участь 5 найсильніших команд міста. У другому класі (перша ліга) змагалися 10 менш сильних других команд клубів та команди учбових закладів міста. У той час вже кожна спортивна організація мала до 4-х футбольних команд. Змагання проводилися за системою «кожен з кожним» в одне коло. Першим чемпіоном Києва стала команда «Спортивно-Гімнастичного Гуртка при Політехнічному Інституті».

 

      Таким чином, визначені дві конкретні офіційні дати (за новим стилем) 110-річчя Київського футболу, а саме:

      – 7 жовтня 2021 р. – 110-річчя з дня створення організації (КФЛ), яка офіційно опікувалася організованим футболом у м.Києві;

      - 14 жовтня 2021 р. – 110-річчя від дати проведення Першого чемпіонату     м. Києва з  футболу.

 

      Слід зазначити, що 20 жовтня (2 листопада) 1911 року було сформовано першу збірну команду Києва, яка вже наступного дня вирушила до Харкова для проведення першого міжміського матчу зі збірною командою Харківської футбольної ліги. 22 жовтня (4 листопада) відбувся вказаний матч, який завершився перемогою киян з рахунком 3:0.

 

 

      2-го грудня (15 грудня) 1911 року, Київська футбольна ліга звернулася з клопотанням, у тоді ще офіційно не зареєстрований Всеросійський Футбольний Союз, щодо прийняття Ліги до складу членів цього Союзу. Фактично, Київська футбольна ліга стала одним із засновників  Всеросійського Футбольного  Союзу (19 січня 1912 року).

 

      Відтоді, хто б не очолював Федерацію, а це: Тананаєв М.О. (1911-1914 рр.), Хавчин С.І. (1946-1966 рр.), Синиця С.М. (1946-1966 рр.),   Францев П.Г. (1966-1990 рр.), Мунтян В.Ф. (1990-1992 рр.), Щербак С.В. (1992-2000 рр.), Шепель А.М. (2000-2002 рр.), Гуриненко М.Т. (2002-2006 рр.), Кочетов І.М. (2006 р. по т.ч.), київський футбол завжди займав вагоме місце у соціальному житті Києва – колиски слов’янської культури, яке у свою чергу, безліч разів підтверджувало своє почесне право бути серед визнаних футбольних столиць.

 

      Вже понад 110 років  Федерація футболу м. Києва (далі Федерація), трансформуючись у своїх організаційних структурах і юридичних формах, консолідує в собі усі прошарки могутньої піраміди міського осередку гри мільйонів. Федерація є юридичною особою і згідно свого статусу користується усіма правами, встановленими чинним законодавством України для громадських організацій, щодо  вирішення питань, маючих відношення до футболу в місті Києві.

 

      Діяльність Федерації, згідно її Статуту, розповсюджується на всю територію міста. Вона наділена повноваженнями в частині розвитку футболу, які їй делеговані Департаментом молоді і спорту Київськї міської державної адміністрації (Договір про співпрацю від 29 грудня 2017 року) та правом представляти футбол Києва у Всеукраїнських та міжнародних спортивних організаціях і змаганнях, а також виключним правом на проведення офіційних місцевих змагань з футболу. Федерація працює у тісному співробітництві з Департаментом молоді та спорту і Департаментом освіти і науки КМДА.

                                   

      Сьогодні Федерація –  це найбільша в місті неприбуткова спортивна громадська організація, що діє, в першу чергу, з метою сприяння розвитку та популяризації всіх напрямків футболу (масового, шкільного, дитячо-юнацького, пляжного, ветеранського, жіночого, студентського та футболу людей з обмеженими можливостями) в столиці нашої держави і об’єднує та залучає до організованих занять всіма видами футболу більш ніж 27 000 осіб від наймолодших дітей з 6 років до ветеранів.

 

      Станом на 01 вересня 2021 року постійними та асоційованими членами Федерації є 92 футбольних осередки. Це міські футбольні клуби, Федерації, Асоціації, Ліги, ДЮСШ, СДЮШОР  та інші футбольні організації різних форм власності.

 

      У 2018 році рішенням Виконкому створено районні у м. Києві футбольні осередки Федерації, які очолюють заступники Голови Федерації. Головним завданням зазначених осередків є, насамперед, організація та проведення  районних змагань «Шкільної футбольної ліги» та турніру на призи Клубу «Шкіряний м’яч». Крім того на них покладена завдання щодо укріплення взаємовідносин та співробітництва громадян і організацій районів, що зацікавлені у розвитку футболу в м. Києві, а також організаційна допомога членам Федерації, розташованих у районах міста, в проведенні футбольних заходів.

                                         

      Зусиллями Федерації, її членів та районних футбольних осередків  в столиці щорічно проводиться більше 60-ти різноманітних спортивно-масових заходів і турнірів.

 

      З 2005р. міські змагання проводяться у 3 лігах (вища, перша та друга). У більшості вікових категоріях другої ліги створено від двох до шести підгруп. Загальна кількість команд, що брали участь у Чемпіонаті, кубках та першостях міста з футболу у  сезоні 2020/2021рр. склала 421 команди, а це понад 9 тис. учасників.

      Стабільний календар та проведення змагань за системою «осінь-весна» надають можливість столичним клубам і школам оптимізувати змагально-тренувальний процес з урахуванням відповідних потреб футболістів і тренерів (навчання в загальноосвітніх закладах, час для відпочинку і таке ін.).

 

      Одним із головних питань вирішення проблеми поступової підготовки футболіста від наймолодшої вікової категорії до гравця команди дорослих стало створення відповідної ефективної системи. Тобто, для участі у змаганнях, було визначено дванадцять вікових категорій (від U-9 до команд дорослих), з  диференціацією, в залежності від віку гравців, розмірів майданчиків, воріт та м’ячів, ігрового часу та кількості футболістів на полі.

 

      Разом з офіційними змаганнями – Чемпіонатом, кубками та першостями Києва, Федерацією, спільно з футбольними осередками, щорічно проводиться низка інших різноманітних футбольних турнірів та заходів, зокрема, таких, як:

 

      –      міжнародний дитячий турнір «Кубок В.Баннікова» (U-13);

      –      Всеукраїнський дитячо-юнацький турнір «Кубок Оболонь» (U-9 – U-16);

      –      Всеукраїнський дитячий турнір «Дзвони Чорнобиля» (U-12 – U-14);

      –      Всеукраїнський дитячий турнір «Кубок Незалежності» (U-12 – U-14);

      –      Всеукраїнський дитячо-юнацький турнір «Грай заради миру!» (U-15);

      –      Всеукраїнський дитячий турнір «Ти не один» (команди дитячих будинків

             та інтернатів);

      –      Кубок імені Володимира Мунтяна (команди дорослих);

      –      Кубок імені Олександра Заварова (U-14);

      –      Кубок Мера м. Києва (команди ветеранів);

      –      Кубок пам’яті Андрія Гусіна (команди дорослих);

      –      Кубок пам’яті Євгена Рудакова (U-21);

      –      Кубок пам’яті Андрія Баля (U-17);

      –      Кубок пам’яті Віктора Колотова (U-16);

      –      Кубок пам’яті Віталія Голубєва (U-15);

      –      Кубок пам’яті Антона Ідзковського (U-14);

      –      Кубок пам’яті Олега Макарова (U-13);

      –      Кубок пам’яті Федора Медвідя (U-12);

      –      Кубок пам’яті Миколи Балакіна (U-11);

      –      Кубок пам’яті футболістів, загиблих у роки ВВВ (U-10);

      –      Кубок пам’яті Віктора Серебрянікова (U-9);

 

 

      Щовесни футбольний сезон у столиці України розпочинається конкурсами футбольної майстерності на призи видатних вітчизняних футболістів а саме:

- конкурс «кращий воротар» – на призи О. Шовковського;

- конкурс «кращий удар на дальність» – на призи О. Блохіна;

- конкурс «кращий удар на точність» – на призи А. Шевченка;

- конкурс «кращий жонглер» – на призи А. Біби. 

 У конкурсах беруть участь представники всіх дитячо-юнацьких команд міста та інші бажаючі вікових категорій від U-9 до U-12.

 

      За підсумками результатів участі команд клубів та шкіл у Чемпіонаті і першостях м. Києва щорічно визначається футбольний осередок міста – переможець у клубному заліку, так званий «Клубний чемпіон». Протягом сезонів  1999- 2021 рр. переможцями ставали:

 

  • 1999 – 2005 р.р. – ФК «Динамо»;
  • 2006 р.                – ФК «Відрадний» ;
  • 2007 р.                – ДЮСШ – 15;
  • 2008 р.                – ФК «Арсенал»;
  • 2009 р.                – ФК «Зірка»;             
  • 2010 – 2011 р.р. – ДЮСШ «Атлет»;
  • 2012 – 2013 р.р. – ФК «Зірка»;
  • 2014 – 2015 р.р. – ФК «Арсенал-Київ»;
  • 2016 – 2017 р.р. –  СДЮСШ «Зміна»;
  •   2017/2018 р.р. – СДЮСШ «Зміна»;
  • 2018/2019 р.р.   – ДЮСШ «Атлет»;
  • 2019/2020 р.р.   –  ДЮСШ – 26;
  • 2020/2021 р.р.   – СДЮСШ «Зміна»

 

      Федерація досить успішно представлена командами своїх клубів та шкіл  у Всеукраїнських змаганнях. У сезоні 2020/2021 52 команди з 15 футбольних осередків  – членів Федерації футболу м. Києва взяли участь  у змаганнях ДЮФЛ України:

  • у вікових групах U 14 – U 17 – 46 команд;
  • у віковій групі U 19 – 7 команд.

      Два клуби «Оболонь» та «Рубікон» брали участь у змаганнях ПФЛ і один клуб – «Динамо» в УПЛ. Із року в рік команди столиці України посідають одні з провідних місць у турнірних таблицях зазначених змагань.

 

      Збірні команди міста Києва за віком неодноразово перемагали та виборювали призові місця на різноманітних Всеукраїнських змаганнях (Спартакіади, Першості, Кубки).

 

      А у 2021 році збірна команда школярів 2006 р.н. м. Києва виборола перше місце у III літній Всеукраїнській Гімназіаді та здобула право представляти Україну на європейській арені цих змагань.

 

      Станом на 2021 рік до списків національної, молодіжної та юнацьких збірних команд  з футболу включено 69 футболістів, переважна більшість з яких є вихованцями Київського футболу.

 

      Федерація у своїй діяльності керується одним з найбільш важливих принципів та гасел про те, що «нація, яка не цінує власної історії, не має майбутнього». А тому, значна увага приділяється ветеранам київського та українського футболу. Регулярно проводяться першість, кубок та низка турнірів серед команд ветеранів у двох вікових категоріях: 35+ та 45+. Наразі в місті успішно функціонують дві команди футбольних зірок минулого: ветеранів «Динамо» та ветеранів київського футболу. Ці збірні впродовж останніх 15 років провели велику кількість благодійних матчів, як у Києві, так і в інших містах України. Збірна команда ветеранів київського футболу за цей час взяла участь у 10 міжнародних змаганнях, у восьми з яких стала переможцем – ОАЕ (2007, 2008, 2011 р.р.), Греція (2007 р.), Єгипет (2008 р.), Польща (2009 р.), Сербія (2013 р.), Угорщина (2019 р.).

 

      Значна кількість ветеранів постійно залучаються до проведення змагань та офіційних заходів Федерації. Одним з пріоритетів діяльності Федерації було, є і буде безперервність зв’язку поколінь та збереження пам’яті тих, хто прославляв київський футбол.

 

      Щорічно, 8 травня, за участю ветеранів футболу на стадіоні «Старт», у стели футболістам, що загинули в роки Великої Вітчизняної війни, відбуваються офіційні заходи. Представниками київської футбольної громади та державних адміністративних органів разом з юними футболістами вшановується пам’ять та покладаються квіти до меморіалу.

 

Вже багато років ветерани футболу відчувають турботу та підтримку з боку Федерації. З 2008 по 2015 рік щомісяця 65 славетних ветеранів (від 65 років) отримували продуктові набори, фінансову та іншу матеріальну допомогу. 

 

      Особливим питанням, яким опікується Федерація, –  є якісна підготовка та підвищення рівня кваліфікації міського тренерсько-викладацького корпусу,кількість якого в Києві складає понад 360 осіб.

 

      Наприкінці 2010р. Федерацією футболу м. Києва було започатковано унікальний для України експеримент – підготовлено першу групу слухачів, що проходили навчання за програмою отримання «С»-диплому ФФУ. З того ж 2010 р. Федерація зайняла послідовну позицію стосовно обов’язковості проходження відповідного навчання представниками тренерсько-викладацького складу футбольних осередків міста. Згідно затвердженої програми, заняття (по дві пари на день) проводилися у приміщенні Федерації футболу м. Києва, конференц-зал якої в повному обсязі обладнаний всім необхідним технічним устаткуванням.

 

      Практичні заняття зі слухачами курсів проходили на стадіонах СДЮШОР «Зміна», ФК “Зірка”, КСДЮШОР «Атлет». Крім того, слухачі, що на момент навчання не мали змоги працювати в якості тренерів, проходили навчальну практику на базі футбольної академії «Динамо» імені В.В. Лобановського.   

 

      До теоретичних і практичних занять курсів підвищення кваліфікації за програмою «С»-диплому ФФУ було залучено найкращих вітчизняних фахівців та лекторів, цвіт української футбольної науки: 2 академіки, 6 професорів, 7 Заслужених тренерів України – Віхрова К.Л., Лісенчука Г.А., Ткачука В.Г., Догадайла В.Г., Альтмана С.Й., Лисенка О.О., Федорчука О.В., Шпакова О.О., Фетісова Д.М., Попова В.Д. та багатьох інших.  Також до проведення занять залучалися провідні спеціалісти з Франції, Канади і Польщі. Школа тренерів ФФК протягом багатьох років визнавалася однією з кращих  в Україні. Тільки за 10 років, з 2009 по 2018, Федерація провела навчання  20 груп на тренерську ліцензію диплому-«С» ФФУ, та двох груп – на ліцензію «B»-диплому УЕФА. Таким чином, було підвищено кваліфікацію більше 200 тренерів Києва, які працюють у дитячо-юнацькому та аматорському футболі.

 

 

      Федерація футболу міста Києва неодноразово Федерацію футболу України визнавалася переможницею конкурсу на кращу постановку роботи з розвитку футболу серед регіональних федерацій. Тільки за період з 2004 по 2012 роки (коли проводився конкурс), Федерація сім разів посідала перші місця  і нагороджувалася  відповідними дипломами ФФУ. Крім того, щорічно Київська міська державна адміністрація відзначала успішну діяльність Федерації, її тренерів і функціонерів, представляючи їх до різних нагород.

 

      За період свого існування значна кількість тренерів, футболістів та футбольних фахівців м. Києва була відзначена державними нагородами та відомчими відзнаками. Почесні нагороди отримали:

      «Заслужений працівник фізичної культури і спорту України» – 30 осіб

      «Заслужені тренери України» – 37 осіб

      «Заслужені тренери УРСР» – 69 осіб

      «Заслужені тренери СРСР»- 7 осіб

      «Заслужені майстри спорту України» – 9 осіб

      «Заслужені майстри спорту СРСР» – 47 осіб

      «Майстри спорту України  міжнародного класу»- 20 осіб

      «Майстри спорту СРСР міжнародного класу» -33 особи

 

      А такі видатні фахівці футболу, як Лобановський В.В., Блохін О.В., Банніков В.М. та Безносенко П.І. у різні роки були нагороджені вищими відзнаками світових та європейських асоціацій ФІФА-УЄФА «орденами за заслуги». Слід також зазначити, що видатні футболісти київського «Динамо», які відточували свою майстерність у київському футболі Блохін О.В та Шевченко А.М. визнавалися у різні роки кращими гравцями Європи. А видатний український фахівець – екс-президент ФК «Динамо», екс-віце-президент УЄФА, віце-президент НОК України, народний депутат України Г.М.Сурків удостоєний довічного звання «Почесний член УЄФА».

 

      Для футбольної громади Києва вже стало доброю традицією щорічне проведення урочистостей з нагоди підведення  підсумків сезону, під час яких лауреати отримують цінні призи та нагороди. Символічно, що такі заходи протягом останніх восьми років проводилися у серці головної спортивної арени нашої країни – НСК «Олімпійський» або у Колонній залі КМДА.  У зазначених урочистостях щорічно беруть участь понад 350 осіб, більшість з яких  ветерани київського та українського футболу.      

 

      Спеціальною комісією Федерації, за підсумками сезону визначаються кращі гравці та  тренери у всіх 12 вікових категоріях. Крім того, нагороджуються кращі арбітри,  футболісти і тренери у студентському, жіночому, пляжному  футболі та футзалі. Спеціальними нагородами відзначаються кращі інспектори та делегати матчів, журналісти та футбольні функціонери, організатори футболу та меценати і спонсори Федерації. Окремі нагороди та цінні подарунки вручаються ветеранам – зіркам київського і українського футболу.

 

      Активно розвивається міжнародний напрямок діяльності Федерації. До останнього часу, практикувався регулярний обмін офіційними делегаціями з метою обміну досвідом та налагодженням тісних і добросусідських взаємовідносин. Федерацією було підписано та оновлено існуючі угоди про співробітництво із:

      – Федерацією футболу Вроцлавського воєводства (Польща);

      – Федерацією футболу м. Белград (Сербія);

      – Федерацією футболу м. Тбілісі (Грузія);

      – Федерацією футболу Аджарії (Грузія);

      – Федерацією футболу м. Вільнюс (Литва);

      – Федерацією футболу м. Ташкент (Узбекистан);

      – Федерацією футболу м. Тісауйварош (Угорщина);

      – Федерацією футболу м. Дебрецен (Угорщина);

      – Асоціацією ветеранів футболу Греції;

      –  ФК “AL Ahli” (Дубай, ОАЕ);

      –  ФК “Adnoc” (Абу-Дабі, ОАЕ);

      – ФК “Al Ain” (Аль-Айн, ОАЕ);

      – ФК «Єленя Гура» (Польща);

      – ФК «Тісауйварош» (Угорщина).

 

      Протягом останнього десятиріччя Федерація відзначила ряд видатних ювілейних дат в її історії. У 2011 році вся футбольна громадськість міста святкувала знаменну дату – 100 річчя київського футболу, в рамках святкування було проведено понад 60 спортивно-масових заходів за участю дітей, юнаків та ветеранів київського футболу. Яскраві миттєвості зі стадіону ім. Баннікова, концертно-розважального центру «Бінго» та офіційого прийому у Київській міській державній адміністрації за участю київського міського голови ще надовго зігріватимуть своїми спогадами душі учасників. Ювілейними медалями «100-річчя київського футболу», державними та відомчими відзнаками було нагороджено понад 1000 вітчизняних ветеранів, функціонерів, футболістів та інших фахівців футболу.                     

 

      60 років тому київське «Динамо» перервало гегемонію московських чемпіонів союзної арени, а жовтневого вечора 1975-го на Республіканському стадіоні столиці України (нині НСК «Олімпійський») легендарна команда у ранзі володаря Кубка Кубків УЄФА позбавило суперкубкових амбіцій грізну «Баварію». З тих часів періодично диво-команди «Динамо»  підкорювали Європу і дарували футбольному світові легендарних Валерія Лобановського, Олега Базилевича, Віктора Каневського, Андрія Бібу, Володимира Мунтяна, Олега Блохіна, Олексія Михайличенка, Андрія Шевченка та багатьох інших. Протягом багатьох років «Динамо» залишається візитною карткою та гербовою печаткою не тільки Києва, а й всієї  України, уособленням усього найкращого, що є в київському футболі та й улюбленою командою мільйонів не тільки українців.

 

 

 

      2012 та 2017 роки у Київському футболі пройшли під егідою святкування 85-ти та 90 річчя з Дня створення ФК «Динамо». Апогеями цих урочистих заходів були зібрання в КРЦ «Бінго» (2012 рік)  та Київській міській державній адміністрації (2017 рік) шанованих та авторитетних діячів суспільно-громадського життя країни, включаючи двох Президентів України, заступника голови Верховної ради України, голову Адміністрації Президента України, уславлених фахівців, ветеранів та функціонерів футболу. Було відзначено більше 500 осіб, що своєю кропіткою працею здобували славу флагману вітчизняного футболу, були нагороджені пам’ятною медаллю «За розвиток динамівського руху» та іншими державними і відомчими нагородами. 

 

 

      Багато уваги Федерація приділяла історії київського футболу. Роками збиралися наявні у футбольних фахівців, вболівальників та колекціонерів атрибутика, друковані та фото матеріали, вивчалися архівні документи. Як результат до 100-річчя київського футболу у 2011 році було випущено чотири томи енциклопедичного видання «Киевский футбол на рубежах времён. Люди, события, факты.» Зазначенні видання історичних епох Федерації користується великим попитом серед фахівців та вболівальників.